O mne

Kto je Marián Murín?

Kandidát na predsedu ŽSK

Narodil som sa v marci roku 1967 v hornooravskej obci Mútne.

Tu som absolvoval aj základnú školu. Ako každý chlapec som sa zaujímal o to, ako fungujú stroje, a tak som sa rozhodol, že sa vyučím za opravára lesných a poľnohospodárskych strojov. K výučnému listu som si dorobil i maturitu.

To mi však nestačilo, a tak ma hlad po vedomostiach doviedol až do Brna, na Fakultu prevádzkovej ekonomiky na Vysokej škole zemědelskej. Vybral som si odbor mechanizácia, no štúdium som po štyri a pol roku prerušil. Ako každého mladého, aj mňa lákalo niečo dokázať vo veľkom svete.

Vysokú školu som vymenil za prácu. A to rovno vo Viedni, pol roka som tu pracoval ako skladník. Vypracoval som sa až na šéfa reklamácií veľkej súkromnej firmy. Vrátil som sa domov a nadobudnuté vedomosti a zručnosti som zužitkoval pri zakladaní vlastnej firmy. Začínal som s troma zamestnancami a podnik sa postupne rozvíjal.

V roku 2009 som vstúpil do diplomatických služieb, minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák i jeho bieloruský rezortný kolega prijali moje menovanie za honorárneho Konzula Bieloruska na Slovensku. O rok nato som sa stal starostom v rodnej obci Mútne. Chcel som pomôcť doma, „na konci sveta”.

A tak som chodil po dedine s otvorenými očami, počúval som občanov. Za šesť a pol roka sa nám podarilo vybudovať športovú halu, zveľadiť takmer 30km ciest či zrušiť daň za psa.

Zaviedol som pravidelný príspevok od obce pre dôchodcov a novonarodené deti. To sa mi podarilo vďaka tomu, že som odmietol privysoký starostovský plat o odmeny. Viem, že ľudia v dedine zarábajú v priemere 500 – 700 eur, nedokázal by som sa im pozerať do očí a tvrdiť, že im pomáham, ak by som mal peňazí trikrát toľko. V dedine dnes máme športové ihrisko pre mládež či zubára. 

Uchádzam sa o post predsedu Žilinského samosprávneho kraja najmä preto, že je čas, aby sme nevolili politikov, ale vyberali si ľudí, ktorí sú skutočne nezávislí. Chcem byť županom pre všetkých 11 okresov Žilinského kraja, županom pre všetky regióny. 
Je čas aby župa fungovala najmä pre ľudí. Päť základných pilierov, na ktorých chceme postaviť rozvoj Žilinského kraja, rozpracujeme spoločne s vašimi poslancami špeciálne pre všetky okresy nášho kraja.

Mojich 5 pilierov

 • Vyliečme náš kraj

  Nedovolím, aby si ľudia nosili toaletný papier do nemocníc. Treba zvýšiť úroveň zdravotnej starostlivosti v našom kraji. Tiež treba investovať do centier sociálnych služieb, v ktorých nachádzajú pomoc aj ťažko chorí. Musíme im venovať pozornosť, nielen si pri nich získavať hlasy.

 • Peniaze tam, kam patria

  Na tvorbe rozpočtu by sa mala okrem volených zástupcov spolupodieľať aj verejnosť. Efektívne využívanie financií pri nákupoch prístrojov do nemocníc, čakať na výmenu kĺbov a iné operácie niekoľko rokov. Rozmeňme si župný rozpočet na drobné, po položkách
  a zistíme, kde všade sa dá ušetriť. Ušetrené peniaze späť investujme do ciest, nemocníc, do zdravia, lepšej kvality života občanov.

 • Spoznaj svoj kraj

  Za viac ako 15 rokov existencie VÚC len 20 percent ľudí vie, aké sú jeho kompetencie, právomoci. Ak má mať župa svoje opodstatnenie, musí sa viac otvoriť ľuďom. Na druhej strany príliš málo ľudí vie, v čom im môže župa poslúžiť, pomôcť. Ja vám to poviem. Kraj treba viac otvoriť turistom, prilákať ich do našich krásnych končín.

 • Skúsenosti,odbornosť, odvaha a cieľavedomosť

  Som starosta obce Mútne, ktorú som prevzal s dlhom takmer 600-tisíc eur, dnes hospodárime s vyrovnaným rozpočtom, vybudovali sme nové cesty, máme 28 km vozoviek bez jediného výtlku, postavili sme najväčšiu športovú halu na Slovensku za uplynulých 27 rokov – čisto z obecného rozpočtu a vybudovali sme zdravotné stredisko, ktoré u nás nikdy predtým nebolo. Dokonca sme v tomto roku otvorili aj ambulanciu zubára a budujeme novú infraštruktúru, aby obyvatelia mali kde stavať rodinné domy a mali motiváciu v dedine žiť a vychovávať tu svoje deti. Prečo by sa to nemohlo premostiť do kraja?

 • Bezpečný a zdravý kraj

  Čo tým myslím? Nastavenie priorít! Na čo nám je zopár kilometrov cyklotrasy za milióny eur, ktorá je využiteľná len niekoľko mesiacov v roku pri predpoklade priaznivého počasia? Oveľa viac nám chýbajú popri hlavných župných cestách chodníky pre bezpečnosť chodcov a účastníkov cestnej premávky. Nič proti cyklistom, sám rád športujem, no najskôr budujme, čo je pre ľudí dôležitejšie. A cesty?
  Veď diaľnica končí na začiatku kraja, a pokračuje na jeho konci… 

Čo o mne povedali?