Priatelia, ktorí si vždy otvorene povedia svoj názor. Jeden skúšal presadiť zmenu v Žilinskom kraji pred štyrmi rokmi, druhý to skúša teraz. Igor Ryban a Marián Murín sa poznajú dlhé roky. Navzájom sa podporujú. Čo si na Mariánovi jeho kamarát najviac váži a aké mu dáva šance v kandidatúre na predsedu ŽSK?

Odkedy sa poznáte s Mariánom Murínom?

Už to bude 20 rokov. Spolupracovali sme pri rôznych spoločných aktivitách. Poznám ho ako podnikateľa, ktorý stavia, tvorí, buduje. Marián Murín si prešiel všetkým, čo stavebný trh na Slovensku ponúka. Mal mnoho starostí a problémov ako každý menší dodávateľ, nakoľko generálni dodávatelia – veľké stavebné firmy zneužívali postavenie voči menším. Nikdy nám nedali priestor na rozvoj, ale nechali nás len dýchať, prežívať. Marián si vždy svoje záväzky splnil a plní. Väčšie puto sme nadviazali, keď som pred štyrmi rokmi kandidoval na župana Žilinského samosprávneho kraja. On ma vtedy podporoval.

Teraz sa to zmenilo. Prečo?

Asi rok dozadu prišiel za mnou a povedal: „Igor, poď znova do toho.“ Vysvetlil som mu, že z pozície manažéra môžem mať pridanú hodnotu, ale nie som osobnosť regiónu, ktorý by tu niečo vybudoval. Jemu sa to v Mútnom podarilo. Dnes je to dedina, v ktorej to funguje, má cveng, chodí tam veľa ľudí, rozširuje sa turizmus či agroturistika. Preto som mu odpovedal: „Marián, ty si správny kandidát!“

Hneď povedal, že to skúsi?

Ale kdeže! Až po mesiaci diskusií usúdil, že to je dobrá myšlienka, a pustil sa do toho. Myslím si, že je dobrý typ na post predsedu Žilinského samosprávneho kraja. Veľa ľudí hovorí, že má podobný program, ako som mal ja. Je ale inovovaný. Je to zrejmé, pretože sme jeden tím. V politike na Slovensku musí už niekto pochopiť, že niekto musí byť líder a niekto ten druhý. On má skúsenosti z vedenia samosprávy, ja mu viem pomôcť inak. My všetci mu budeme pomáhať.

Čo si na ňom vážite?

Veľa politikov vedie len krčmové reči, čo a ako treba spraviť, a keď majú niečo verejne povedať, tak sú posratí. Marián sa pustil do boja a ukázal, že sa nebojí. Obetoval svoje meno, aj svoju ťažšiu pozíciu v podnikaní, aby verejne poukázal na to, čo je zlé. To je sila osobnosti. Je jedno, že sa pozná s vrcholovými politikmi. Ale verejne im povedal, že to robia zle. Koľkí z nás si to môžu povedať? Marián Murín chce zmenu a tá zmena bude určite výrazná a k lepšiemu.

Ako vnímate jeho vykonanú prácu v pozícii starostu?

Klobúk dolu pred tým, čo dokázal. Z hovna uplietol bič. Vybudoval dedinu do takého stavu, čo nedokáže hocikto. Len šikovný človek. Ľudia si to vážia. Niekoľkokrát som bol v Mútnom. Vždy, keď ho domáci stretli, pozdravili, pristavili sa, podebatovali. To nevidíte všade. Vážia si ho ako človeka. a také nevkusné reči, ktoré sa vedú, že „Kto múti vodu v Mútnom“. Keď sa tadiaľ prejdete, každý vám povie, že Marián Murín dobre čistí vodu v Mútnom. Prečo by sme ho mali dehonestovať za to, že obetoval šesť rokov života pre rodnú obec?

Pred štyrmi rokmi ste mali takmer 16-tisíc hlasov…

Všade som sa verejne priznal a všade deklarujem, že mojím kandidátom je Marián Murín. Každému človeku v mojom okolí, mojim fanúšikom i voličom spred štyroch rokov hovorím, aby šli voliť práve Mariána Murína. Je to človek, ktorý má konštruktívne myslenie a vie, čo chce a kam to chce dotiahnuť. Tých 15 710 hlasov bol dobrý odrazový mostík pre mňa, ale môže slúžiť aj Mariánovi. Dotiahol som to do konca, nevzdal som sa a garantujem, že to neurobí ani Marián. Určite ide do toho ako nezávislý a za nás všetkých. Ručí za seba vykonanou prácou, ktorú po ňom vidno.

Ako vidíte jeho šance?

Keď dokázal spraviť poriadok v trojtisícovej obci, prečo by to nemal dokázať v kraji? Ak niekto dokáže riadiť rodinný rozpočet, dokáže riadiť aj firemný. Ak dokáže riadiť firemný, dokáže aj štátny. Ak niekto nevie doma riadiť dve nuly, nebude vedieť ani miliardy. Marián Murín dokázal obec, ktorá nemá žiadnu veľkú fabriku, postaviť na nohy. Verím tomu, že vyhrá. Má na to, aby to zvládol. Na druhej strane ho ľutujem. Z mála času, čo má, bude mať ešte menej. Bude musieť riešiť mnoho iných vecí, ktoré budú zaťažujúce, ale budem rád, ak nastane zmena a na post župana zasadne človek s iným myslením.