Blog

Igor Ryban
01 nov
0

Dobre múti vodu v Mútnom

Priatelia, ktorí si vždy otvorene povedia svoj názor. Jeden skúšal presadiť zmenu v Žilinskom kraji pred štyrmi rokmi, druhý to skúša teraz. Igor Ryban a Marián Murín sa poznajú dlhé roky. Navzájom sa podporujú. Čo si na Mariánovi jeho kamarát najviac váži a aké mu dáva šance v kandidatúre na predsedu ŽSK?

Odkedy sa poznáte s Mariánom Murínom?

Už to bude 20 rokov. Spolupracovali sme pri rôznych spoločných aktivitách. Poznám ho ako podnikateľa, ktorý stavia, tvorí, buduje. Marián Murín si prešiel všetkým, čo stavebný trh na Slovensku ponúka. Mal mnoho starostí a problémov ako každý menší dodávateľ, nakoľko generálni dodávatelia – veľké stavebné firmy zneužívali postavenie voči menším. Nikdy nám nedali priestor na rozvoj, ale nechali nás len dýchať, prežívať. Marián si vždy svoje záväzky splnil a plní. Väčšie puto sme nadviazali, keď som pred štyrmi rokmi kandidoval na župana Žilinského samosprávneho kraja. On ma vtedy podporoval.

Teraz sa to zmenilo. Prečo?

Asi rok dozadu prišiel za mnou a povedal: „Igor, poď znova do toho.“ Vysvetlil som mu, že z pozície manažéra môžem mať pridanú hodnotu, ale nie som osobnosť regiónu, ktorý by tu niečo vybudoval. Jemu sa to v Mútnom podarilo. Dnes je to dedina, v ktorej to funguje, má cveng, chodí tam veľa ľudí, rozširuje sa turizmus či agroturistika. Preto som mu odpovedal: „Marián, ty si správny kandidát!“

Hneď povedal, že to skúsi?

Ale kdeže! Až po mesiaci diskusií usúdil, že to je dobrá myšlienka, a pustil sa do toho. Myslím si, že je dobrý typ na post predsedu Žilinského samosprávneho kraja. Veľa ľudí hovorí, že má podobný program, ako som mal ja. Je ale inovovaný. Je to zrejmé, pretože sme jeden tím. V politike na Slovensku musí už niekto pochopiť, že niekto musí byť líder a niekto ten druhý. On má skúsenosti z vedenia samosprávy, ja mu viem pomôcť inak. My všetci mu budeme pomáhať.

Čo si na ňom vážite?

Veľa politikov vedie len krčmové reči, čo a ako treba spraviť, a keď majú niečo verejne povedať, tak sú posratí. Marián sa pustil do boja a ukázal, že sa nebojí. Obetoval svoje meno, aj svoju ťažšiu pozíciu v podnikaní, aby verejne poukázal na to, čo je zlé. To je sila osobnosti. Je jedno, že sa pozná s vrcholovými politikmi. Ale verejne im povedal, že to robia zle. Koľkí z nás si to môžu povedať? Marián Murín chce zmenu a tá zmena bude určite výrazná a k lepšiemu.

Ako vnímate jeho vykonanú prácu v pozícii starostu?

Klobúk dolu pred tým, čo dokázal. Z hovna uplietol bič. Vybudoval dedinu do takého stavu, čo nedokáže hocikto. Len šikovný človek. Ľudia si to vážia. Niekoľkokrát som bol v Mútnom. Vždy, keď ho domáci stretli, pozdravili, pristavili sa, podebatovali. To nevidíte všade. Vážia si ho ako človeka. a také nevkusné reči, ktoré sa vedú, že „Kto múti vodu v Mútnom“. Keď sa tadiaľ prejdete, každý vám povie, že Marián Murín dobre čistí vodu v Mútnom. Prečo by sme ho mali dehonestovať za to, že obetoval šesť rokov života pre rodnú obec?

Pred štyrmi rokmi ste mali takmer 16-tisíc hlasov…

Všade som sa verejne priznal a všade deklarujem, že mojím kandidátom je Marián Murín. Každému človeku v mojom okolí, mojim fanúšikom i voličom spred štyroch rokov hovorím, aby šli voliť práve Mariána Murína. Je to človek, ktorý má konštruktívne myslenie a vie, čo chce a kam to chce dotiahnuť. Tých 15 710 hlasov bol dobrý odrazový mostík pre mňa, ale môže slúžiť aj Mariánovi. Dotiahol som to do konca, nevzdal som sa a garantujem, že to neurobí ani Marián. Určite ide do toho ako nezávislý a za nás všetkých. Ručí za seba vykonanou prácou, ktorú po ňom vidno.

Ako vidíte jeho šance?

Keď dokázal spraviť poriadok v trojtisícovej obci, prečo by to nemal dokázať v kraji? Ak niekto dokáže riadiť rodinný rozpočet, dokáže riadiť aj firemný. Ak dokáže riadiť firemný, dokáže aj štátny. Ak niekto nevie doma riadiť dve nuly, nebude vedieť ani miliardy. Marián Murín dokázal obec, ktorá nemá žiadnu veľkú fabriku, postaviť na nohy. Verím tomu, že vyhrá. Má na to, aby to zvládol. Na druhej strane ho ľutujem. Z mála času, čo má, bude mať ešte menej. Bude musieť riešiť mnoho iných vecí, ktoré budú zaťažujúce, ale budem rád, ak nastane zmena a na post župana zasadne človek s iným myslením.

Čítať viac
Marian a Dubcek
30 okt
0

Noviny Marián Murín – Druhé číslo

Noviny Marián Murín druhé číslo

Čítať viac
Marián Murín - lokálne noviny
22 sep
0

Noviny Marián Murín

V týchto dňoch ste dostali do schránok moje prvé noviny, kde informujem o svoj odvedenej práci, o víziách, či ambíciách. Prajem Vám príjemné čítanie.  (viac…)

Čítať viac
19 sep
0

Prečo máme rozbité cesty?

Ako starosta obce sa dokázal Marián Murín starať o takmer 30 kilometrov miestnych komunikácií. Na dvere župana Blanára búchal a maľoval nápisy na cesty dovtedy, kým tie v ich správe krajskí cestári neopravili. Táto téma nezávislého kandidáta na predsedu Žilinského samosprávneho kraja trápi a uvedomuje si, že cesty treba opravovať dôkladne a nie len lepiť.

(viac…)

Čítať viac
Mútne
18 sep
0

Vypočul si ma a s radosťou pomohol

Má šľachetné srdce! Marián Murín pri svojich povinnostiach nezabúda ani na pomoc priateľom či známym. Rodáčka z Mútneho Martina Jagelková tiež mala šťastie, že jej pomocnú ruku podal starosta hornooravskej obce.

(viac…)

Čítať viac
Priateľ Mariána Murína
18 sep
0

Zachránil život priateľovi

V núdzi spoznáš priateľa. Nie je to len zdvorilostná fráza. Peter Hucik z Brezovice by o tom vedel rozprávať. Aj pomoc kamaráta Mariána Murína mu totiž zachránila život. Čo sa vlastne stalo?

(viac…)

Čítať viac
Marian Murin
18 sep
0

5 PILIEROV MARIÁNA MURÍNA

Vo svojej kandidatúre sa opieram o päť hlavných pilierov, ktoré považujem za rozhodujúce na poste župana. Sú to skúsenosti s riadením samosprávy, nutnosť vyriešiť najpálčivejšie problémy v kompetencii Žilinského samosprávneho kraja – cesty, zdravotníctvo, sociálna oblasť, stredné školstvo, efektívne hospodárenie a poznateľnosť župy. Výsledkom musí byť bezpečná a zdravá župa, ktorá zvýši kvalitu života jej obyvateľov.

Skúsenosti,odbornosť, odvaha a cieľavedomosť

Som starosta obce Mútne, ktorú som prevzal s dlhom takmer 600-tisíc eur, dnes hospodárime s vyrovnaným rozpočtom, vybudovali sme nové cesty, máme 28 km vozoviek bez jediného výtlku, postavili sme najväčšiu športovú halu na Slovensku za uplynulých 27 rokov – čisto z obecného rozpočtu a vybudovali sme zdravotné stredisko, ktoré u nás nikdy predtým nebolo. Dokonca sme v tomto roku otvorili aj ambulanciu zubára a budujeme novú infraštruktúru, aby obyvatelia mali kde stavať rodinné domy a mali motiváciu v dedine žiť a vychovávať tu svoje deti. Prečo by sa to nemohlo premostiť do kraja?

(viac…)

Čítať viac
18 sep
0

Ani jeden billboard!

Kandidát na predsedu Žilinského samosprávneho kraja Marián Murín sa rozhodol, že vo volebnej kampani nebude „dráždiť“ ľudí billboardmi. Peniaze, ktoré na túto propagáciu ušetril chce investovať efektívnejšie.

(viac…)

Čítať viac
Príspevok pre novorodencov v Mútnom
15 sep
0

Platy starostu venoval ľuďom

Gesto hodné chlapa na správnom mieste. Marián Murín sa vzdal v roku 2015 zvýšenia platu starostu a 8 tisíc eur radšej venoval ľuďom v obci, ktorí to potrebujú. (viac…)

Čítať viac
Murín kandiduje do VUC
15 sep
0

Pod kandidatúru sa podpísalo 5 476 ľudí

Ráno v rodnej obci Mútne otvoril školský rok, popoludní na Úrade Žilinského samosprávneho kraja splnil všetky náležitosti uchádzať sa o post žilinského župana ako nezávislý kandidát. Marián Murín, starosta obce Mútne, odovzdal v pondelok 4. septembra spolu s kandidátnou listinou aj 337 petičných hárkov s 5476 podpismi na podporu svojej kandidatúry. (viac…)

Čítať viac